TEMEL E-FATURA İPTAL İŞLEMİ NASIL YAPILIR

Sistemde Temel Fatura olarak oluşturulan e-Faturaların iptali, Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan “e-Fatura İptal Portalı” aracılığıyla yapılmaktadır.

e-Fatura İptal Portalı’na https://efatura.gov.tr/FaturaIptal/index.jsp adresinden erişilebilecektir.

Öncelikle faturayı düzenleyen tarafın mali mühür ile portale giriş yapması ve iptal talebi oluşturması gerekmektedir. İptali oluşturabilmek için Fatura numarası, ödenecek tutar ve mali mühür şifresi girilip “Talep Oluştur” butonu ile talep oluşturulmalıdır. Bu aşamada ekrana iptal edilecek olan fatura ile ilgili bilgiler gelecek ve sistem tekrar onayınızı isteyecektir.

Giriş yapılan mali mühürdeki mükellefin iptal edilmesini talep ettiği faturaların talep durumları aynı ekranın alt tarafında “İptal Edilmesini Talep Ettiğiniz Faturalar” bölümünden takip edilir. Fatura alıcısı tarafından onaylanmamış iptal talepleri “Onay Bekliyor” durumunda bekler. Fatura iptal talepleri onaylanırsa talep durumu “Fatura İptal Edildi” olarak güncellenir ve onay zamanı ilgili satıra yansır.

Alıcı tarafın da sisteme giriş yapması gerekmektedir. Ana ekrandan “Fatura iptal taleplerinin durumlarını görmek ve adınıza gelen iptal taleplerine onay vermek için tıklayınız ” butonu tıklandığında gelen ekrandan mali mühür bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra giriş yapılan mali mühürdeki mükellefe gelen fatura iptal talepleri ve bu mükellefin daha önceden oluşturduğu fatura iptal talepleri listelenir.

İptaline onay verilecek faturalar seçilip, mali mühür bilgileri girildikten sonra “Fatura İptal Et” butonu tıklandığında “İşlem Başarılı” sonucu alınırsa seçilen faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminde iptal durumuna getirilmiş olunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir